İstanbul 4 Şubesi

Şube Başkanı Duran: Eğitimciler kimsenin şamar oğlanı değildir!

Şube Başkanı Duran: Eğitimciler kimsenin şamar oğlanı değildir!

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 Nolu Şube olarak , İstanbul Maltepe’de Zümrütevler İlkokulu Müdürü Mustafa Karagül, Müdür Yardımcısı Emine Batar’ın darp edilmesini protesto ederek yaşanan olaya sert tepki gösterdik.


Maltepe’de Zümrütevler İlkokulu’nda yaşanan olay geçtiğimiz hafta Cuma günü gerçekleşti.

Edinilen bilgiye göre; okul gezisine katılan 9 yaşındaki kızları belirtilen saatte eve dönmeyince okula adeta baskın düzenleyen anne ve baba, güvenlik görevlisi ve öğretmenlere saldırdı. Baba D.T. okul müdürünün korkudan kilitlediği kapıya tekmeleyip dışarıdan getirdiği taş ve sandalyeyle hasar verdi.

Veli saldırısına uğrayan eğitimciler, kolluk güçlerinin müdahalesi etmesi sonucu kurtuldu.

Saldırgan velinin emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 Nolu Şube olarak yaşanan şiddet olayını protesto etmek için Zümrütevler İlkokulu'nun bahçesinde bir araya gelerek, basın açıklamasını okuduk.

"Bu vandallığı şiddetli şekilde kınıyor, en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz"

Toplanan eğitimciler adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Bilal Duran, "Olay akşamı kamera kayıtlarını adeta kanımız donarak izledik. Çocuğunun eve gelmemesini bahane eden gözü dönmüş vandal, önce arkadaşlarımıza sözel şiddet uyguluyor, akabinde hızını alamayarak kendilerine korumak amacıyla müdür odasına giren arkadaşlarımızın bulunduğu odanın kapısını kırmak için taş ve sandalye ile saldırıyor. Bunda da muvaffak olamayınca kapıyı tekmeleyerek kırmaya çalışmış ama kapının açılmaması büyük bir facianın önüne geçmiştir. Kapıyı kıramayacağını anlayan veli ve eşi bu defa okulun güvenlik görevlisine saldırmaya başlamış, bütün bu yaşananlarla birlikte aklı sıra delilleri yok etmek için de kamerayı kırma teşebbüsünde bulunmuştur. Olay yerine hızlıca intikal eden polis ekipleri olaya müdahale edip vandallığa kalkışan ilgili şahsı gözaltına alarak karakola götürmüşlerdir. Olayla hiçbir alakaları olmamasına rağmen Arkadaşlarımız olayın şokuyla yaşadıkları derin travmanın, yanı sıra gün boyu hastane, karakol arasında oldukça yıpratıcı bir süreçten geçtiler. Olayın faili o akşam gözaltına alınmış, ama maalesef ertesi sabah salıverilmiştir. Tam da eğitim çalışanlarının son dönemde artan şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla iş bıraktığı, eylem ve yürüyüşler yaptığı süreçte böylesine elim bir hadisenin yaşanmış olması oldukça üzüntü vericidir. Bu vandallığı şiddetli şekilde kınıyor, en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz." dedi.

“Okullar isteyenin istediği gibi herkese şiddet uygulayacağı mekanlar değildir”

Duran açıklamanın devamında, "Eğitim yuvalarını gül bahçelerine çeviren eğitimcilerimiz, okuldaki öğrencilerini kendi evlatlarından ayırmayan öğretmenlerimiz, böylesine kötü bir muameleyi asla hak etmiyorlar. Eğitimci arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ısrarla vurguluyoruz. Önceki akşam Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan eğitimcilere şiddet uygulayan kişilerle ilgili ağır cezai yaptırımlar olacağını sosyal medya hesabından paylaştı. İlgili kanunun hemen çıkması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni göreve davet ediyor ve buradan hep birlikte çağrıda bulunuyoruz. Eğitimciler kimsenin şamar oğlanı değildir. Okullar isteyenin istediği gibi herkese şiddet uygulayacağı mekanlar değildir. Artık okullarımız ana haber bültenlerine şiddet olayları ile değil, bilimsel, akademik ve ahlaki proje ve çalışmalarla haber olsunlar." ifadelerini kullandı.